Ambalaj Tasarımı Kılavuzu

Ambalaj Tasarımı Kılavuzu

Ambalaj Tasarımı ile ilgili bu kılavuzu iki aşamalı kaleme aldık.
Birinci aşamada işletmelerin ambalaj tasarımı hazırlatırken dikkat etmesi gerekenleri.
İkinci aşamada ise tasarımcı için püf noktalarını paylaşacağız.

Ambalaj dünyayı düzenli tutar. İster bir kuruyemiş paketi, ister kirli çamaşırlarınız için bir sepet, ister sıvı parçacıklarını bir arada tutan şişe olsun, içine koyduğumuz şeyler önemli ve hayatımızı kolaylaştırmayı sağlar.

İçindekiler

Ürün ambalajı

Bir ürünün dış yüzeyinin oluşturulmasını ifade eden ürünün içerisine konduğu ambalaj, kutu, koli, şişe, kap vb… gibi malzemelerden oluşur.

Ürün ambalaj tasarımı

Yukarıda bahsettiğimiz ürünleri kaplayan, saran malzemelerin üzerine ürünü tanımlayıcı bilgilerin yer aldığı yazılar, grafikler, renkler ve yazı tipleriyle şekillenmiş grafik tasarımdan oluşur.
Her iyi tasarım gibi, ambalaj tasarımı da bize bir hikayeyi anlatır. Bu ürünün üretim sürecindeki doğallığı, kalitesini anlatarak ürün ile tüketici arasında duyusal bir bağ ve deneyim oluşturmayı sağlar.
Tüm bu detaylar ürünün ne işe yaradığını, nasıl kullanılması gerektiğini, kimlerin kullanması gerektiğini ve belki de en önemlisi bir ürünü alıp almamamız gerektiğini anlamamıza yardımcı olur.

Ürün Ambalaj Tasarımına ait yazdığımız bu yazıda sizlere ambalajınızın istediğiniz hikayeyi anlatmasını nasıl sağlayacağınıza değindik.

Ambalaj Tasarımı Hazırlatırken

Bir ürün için ambalaj tasarımı yaptırmadan önce yanıtlamanız gereken üç soru vardır:

 1. Ürünüz nedir onu gerçekten tanıyor musunuz?
 2. Ürünü kim-kimler alıyor?
 3. İnsanlar ürünü nasıl satın alıyor?

Bunlara biraz daha derinlemesine bakalım:

1. Ürününüzü gerçekten tanıyor musunuz?

Ne satıyorsunuz? Ürününüz büyüklüğü, malzeme yapısı, hassas ve kırılgan özelliği var mı? Sorularını yanıtlamanız gerekmektedir. Bu sorular size ürünün ambalajı ve ambalaj tasarımı nasıl olmalı hakkında bilgiler verecektir.

Çünkü; Bazı ürünler farklı ambalajlama kurallarına tabi olur. Bu soru, ürün ambalajınız için herhangi bir lojistik zorunluluk olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır. Örneğin, hassas bir ürün daha güvenli paketleme gerektirirken standart ölçüde bulunan ürünleriniz için, özel ölçülü bir paketleme gerekebilir.

2. Ürünü kim satın alıyor?

Ürün erkekler, kadınlar veya her ikisi tarafından mı kullanılmalıdır? Çocuklar için mi yoksa yetişkinler için mi? Çevre bilincine sahip insanlara yönelik mi? Yüksek bütçesi olanlar için mi?

Bir ürünün ambalajı, ideal tüketicisine hitap etmelidir; Tasarım sürecine başlamadan önce tüketicilerinizi analiz etmek önemlidir. Yaşı ilerlemiş yetişkinlere yönelik tasarımların daha büyük metinlerle hazırlanması gerekir. Alternatif olarak, varlıklı bir müşteriye yönelik ürünler, lüks hissi yaratan malzemelerden oluşmalıdır.

3. İnsanlar ürünü nasıl satın alıyor?

Süpermarket mi? küçük bir butik mi? internet üzerinden mi?
Ürünler internet üzerinden satılacaksa darbelere, sarsıntı ve darbelere maruz kalabileceğini göz önünde bulundurmak gerekir. Bir butik mağaza rafında sergilenecekse, gösterişli paketlerde şirin öğelerle tüketicilerin dikkatini çekmesi gerekmektedir.

Ürünümüz özelliklerini (malzeme yapısı, büyüklük), kimlerin satın alacağını yani kitlesini biliyor ve nereden tedarik edileceğini belirlediysek bu soruları cevapladık demektir.

Bu üç soruya yanıt bulduğumuza göre şimdi…

Ambalaj tasarımı yaptırmadan önce toplamanız gereken bilgiler

Marka gereksinimleri

Bazen ürünler rakip birçok markanın ürünlerinin yanında rafta tek başına markayı temsil eder. Ambalajınızın markanızın estetiğini temsil etmesi gerekiyorsa, başlamadan önce aşağıdaki bilgileri toplamanız gerekmektedir.

 • Logo
  • Paketin üzerine bir logo koymanız gerekiyorsa, bir vektör dosyanız olduğundan emin olun
 • Renkler
  • Markanızın kimliğine uygun renkler; zaten CMYK değerlerine veya Pantone Eşleştirme Değerlerine (PMS) sahip bir logo ve kimliğiniz varsa harika yoksa mutlaka bunları edinmeniz gerekmektedir.
 • Yazı Tipleri
  • Kurumla özdeşleşmiş uygun yazı tiplerine ve özel kullanım talimatlarına (karakter aralığı veya ağırlık gibi) sahip olduğunuzdan emin olun.

Ambalajın üzerinde olması gereken içerik

Sektörünüze bağlı olarak, yasal nedenlerle ambalajınızın üzerine koymanız gereken bilgiler farklılık gösterebileceğini unutmayın.

 • Metinler
  • Ürününüzün ismi ve tüketicileri satın almaya teşvik edecek bir açıklama yazısı olmalıdır.
 • Görüntü
  • Ambalajınıza gerçek bir fotoğraf mı yoksa bir vektörel tasarım mı koymak istiyorsunuz? Tasarım sürecine başlamadan önce buna karar vermeli ve hazır bulundurmanız gerekecek.
 • Gerekli işaretler
  • Ürününüze bir barkod, beslenme bilgisi vb. eklemeniz gerekebilir.
 • Hangi geçici içeriğe ihtiyacınız olduğunu bilmeniz iyi olacak
  • Yiyecekler veya kozmetikler gibi bazı ürünler, farklı ürün gruplarına (son kullanma tarihleri veya parti numaraları) eklenmesi gereken ek bilgilere sahiptir. Düzenli olarak değişeceği için muhtemelen bunu doğrudan ambalajınızın üzerine yazdırmak istemezsiniz, ancak daha sonraki bir tarihte bu bilgilerle yerleştirilecek bir çıkartma veya damga için yerden tasarruf ettiğinizden emin olmak isteyeceksiniz.

Beğenilen ve beğenilmeyen tarzlar

Tasarım sürecine başlamadan önce biraz stil araştırması yapmak iyi bir fikirdir. Beğendiğiniz ambalajları toplamaya başlayın. Mağazadayken fotoğraf çekin. Bir Pinterest panosu oluşturun.

Ambalaj Tasarım Süreci Nasıl İlerliyor

Tüm bu bilgileri topladıktan sonra, nihayet eğlenceli kısma geldi: tasarım süreci! Ambalaj tasarımınızın nasıl bir hikaye anlatmasını istediğini hatırlıyor musunuz? Tasarım sürecinde yaptığınız seçimler, bu hikayeyi anlatmanıza yardımcı olacak.

Ambalajlamada kullanılan farklı katmanları anlamak

Ürün ambalajının üç “katmanı” vardır: dış ambalaj, iç ambalaj ve ürün ambalajı. Ürününüz bunlardan birine ihtiyaç duyabilir.

Dış ambalaj , bir müşterinin göreceği ilk şeydir. Ürününüzü dış etkenlerden koruyan şey budur. Ürünün gönderildiği kutu ve ya ürünün mağazada yerleştirildiği alışveriş çantası olabilir.

İç ambalaj , ürününüzü dış ambalajın içinde bir şekilde tutan sarsılmasını veya çizilmesini önleyen veya tazeliğini güvenliğini korumak için kullanılan kapalı bir kutu olabilir.

Ürün ambalajı , çoğu insanın ürün ambalajı dendiğinde aklına ilk gelen şeydir. Gıda ambalajları, bir çikolata kutusu ambalajı, bir kuru meyve ambalajı, bir şişe etiketi vb…

Doğru ambalaj türünü seçin

Ürününüz için birçok farklı ambalaj türü mevcuttur: Bir kutu ve bir şişe arasında seçim yapmak bazen çok kolay olmayabilir. Ürününüz için doğru ambalaj türünü seçerken düşünmeniz gereken birkaç şey:

 • Savaşmak isteyecek misiniz?
  • Sıvı bir şey satıyorsanız herkes şişede ya da içecek kutusunda satmak isteyecektir. Bu normal, olağan bir düşüncedir. Yine de hayal dünyanızı kısıtlamayın. Capri Sun’a bakın: bir meyve suyu poşeti oluşturarak meyve suyu kutusu endüstrisini tersine çevirdi.
ambalaj poşeti
 • Bütçe
  • Herkes gösterişli kutulardan, özenle hazırlanmış ambalaj tasarımlarından hoşlanır. Ürününüzü öne çıkarmanın en güzel yoludur bu. Örneğin bir kolyeyi yıldız şeklinde bir kutuda, altın yaldız baskı tasarımıyla bütünleştirerek satmak harika olacaktır ama içerisinde ki ürün pahalı bir ürünse bu sizin için biraz maliyetli olabilir. Bu yüzden iyi bir planlama yapmanız gerekmektedir. Bütçeniz dahilinde en iyi şekilde ürününüzü tüketiciyle buluşturmalısınız.

Bilgilerinizi toparlayın

Kendinize sorduğunuz soruları ve cevaplarını tekrar düşünün, kim satın alıyor ve onu nerede buluyorlar? özellikle ürününüzün ambalajını ve ambalaj tasarımını seçmeden önce bunu ambalajınız için hikaye oluşturmak için kullanacaksınız.

Müşterilerinizin ürününüz hakkında bilmesini istediğiniz mutlak en önemli şeyi seçin. Tasarımınızın merkezinde bu olmalı.
Ardından, ürününüzü aldıklarında tüketicilere göstermek istediğiniz en önemli 2-3 ürün özelliğini ekleyebilirsiniz, bu satışı kesinleştirecektir.

Örneğin; Organik ürünler satıyorsunuz. Tüketiciyle kurmak istediğiniz bağ doğallık olmalı. Tüketiciye mesajınız ise hiçbir işlem görmeden tarladan direk onlara ürünün sunulduğunu anlatmış olmanız gerekmektedir. Aşağıda ki örnek tamda bundan bahsediyor.

Ambalaj tasarımını değerlendirin

1. Ürününün ne olduğu açık mı?
Pakete üzerindeki tasarıma baktığınızda, ürünün ne olduğu ve kimin için olduğu açık mı? Alıcılar sadece anladıkları şeylere para harcayacaklar. Ambalajınızın başka bir şeye benzemediğinden emin olun (çok kasıtlı olmadıkça). Kesinlikle tüketicinizin kafasını karıştırmak istemezsiniz.

2. Ambalaj ürününüzü dürüstçe temsil ediyor mu?
Yapabileceğiniz en kötü şeylerden biri, ürününüzü ambalajınızda yanlış tanıtmaktır. Ambalajın üzerindeki fotoğrafların aslında ürünün fotoğrafları olduğundan emin olun. Tabii ki ürünün en iyi fotoğrafını göstermelisiniz, ancak kuru üzümlü keklerin bir resmini gösterirseniz ve aslında her bir kekinizin içinde sadece 1 adet kuru üzüm varsa, tüketici kendini aldatılmış hissedecektir (ve muhtemelen bir daha satın almayacaktır). Bu ürünün üzerindeki ambalaj açıkça yanıltıcıdır. Kuru üzümlerin geri kalanı nerede?

3. Ambalajınız 3 boyutlu olarak nasıl görünecek?
İyi bir tasarımcı, tasarımınızın hem baskıya hazır (düz) halini hem de 3 boyutlu bir maketini sağlamalıdır. Beyaz kağıda bir şey yazdırarak ve bir kutu veya tüp haline getirerek kendi maketlerinizi de oluşturabilirsiniz. Bu, aksi halde fark etmeyeceğiniz şeyleri fark etmenize yardımcı olacaktır. Bazen bir görüntü düz olduğunda harika görünür, ancak oluşturulduğunda korkunç görünür (veya tam tersi). Farkı anladığınızdan emin olun.

4. Bu paket mağazalarda nasıl görünecek? Mağazalarda satılan ürünler için raf etkisi çok önemlidir. Şunlara dikkat etmelisiniz Ambalaj mağazalarda nasıl görünecek? Mağazalarda satılan ürünler için raf etkisi çok önemlidir. Şunlara dikkat etmelisiniz :

 • Ambalajın ne kadarı görünecek? Ürünler yan yana dizildiğinde, genellikle yalnızca bir yüz görebilirsiniz. En önemli bilgilerinizin önde ve ortada olduğundan emin olun.
 • Bu ürünler yan yana ve üst üste istiflendiğinde nasıl görünecek? Oluşturulan bir desen var mı? Bu desen nasıl gözükecek?
 • Ürününüz rakip muadil ürünlerinin yanında rekabet edecek savaşabilecek mi? Onların yanında nasıl görünecek? Ürününüzün satılacağı bir veya daha fazla mağazaya gidin ve ürününüzün nereye yerleştirileceğini belirleyin. Çoğu ürün tek renk mi? Sizinki nasıl öne çıkacak ve fark edilecek?

5. Bu tasarım çok yönlü mü?
Şu anda bir kaç ürünle pazara girmiş olabilirsiniz ama ilerde tasarımınız, ürününüzün yeni varyasyonlarına uyum sağlayabilecek mi?

6. Ambalajınız geri dönüşüme uygun mu?
Bu her ürün için önemli olmayabilir ama bedava pazarlama aracı olmasını istiyorsanız. Yine çok yönlü bir düşünce size; Ambalajınızın yeniden kullanılıp kullanılamayacağını düşünebilirsiniz! Örneğin, çantanız bir market çantasına dönüşebilir mi? Sattığınız ürün yoğurt ise kovası saksı olarak kullanılabilir mi? Vb…

Geri bildirim toplayın

Ürününüze gelen geri bildirimleri birkaç farklı kategoride datalarını toplamanız gerekmektedir. Ürününüzü kullanan tüketicileri daimi müşteriler ve ürününüzü hiç duymamış, kullanmamış kişiler olarak iki farklı kategoride değerlendirmeniz gerekmektedir.

Ürününüzü kullanan kişilere şu soruları sormayı deneyin:

 • Bu ürün ne işe yarar, ne yapar?
 • Bu ürünü kim satın almalı?
 • Bu ambalaja baktığınızda aldığınız önemli mesaj nedir?

Bu sorulara verdikleri yanıtlar, ambalajın istediğiniz şeyi iletip iletmediğini belirlemenize yardımcı olacaktır. Değilse, tasarımcınıza geri dönün ve neyi değiştirebileceğinizi öğrenin.

Tasarımcınızdan doğru dosyaları alın

Tasarımınızı kontrol edin

Şimdi tasarımcınızdan gelen dosyaları kontrol etme vakti. Çünkü çalışmaları baskıya göndereceksiniz. Son kontrol sizde, Aldığınız bilgilere geri dönün ve doğru dosyalara sahip olduğunuzdan emin olmak için kontrol edin. Muhtemelen ihtiyacınız var:

 • Vektör formatında tasarım şablonları.
  • Bu muhtemelen bir Adobe Illustrator (.ai), .pdf veya .eps dosyası olacaktır. Oluşturduğunuz ambalajınızın her varyasyonu için bir taneye ihtiyacınız olacak. (Yani, 3 farklı varyasyon varsa, 3 baskı şablonuna ihtiyacınız vardır.)
 • Renk kodları
  • Yazıcınız özel renkler yapıyorsa, her şeyin istediğiniz gibi görünmesi için Pantone veya CMYK renk kodlarına sahip olduğunuzdan emin olun.
  • Ambalaj tasarımı sözlüğü

Ambalaj tasarımı sözlüğü

En yaygın kullanılan ambalaj tasarımı terimleri için hızlı bir kılavuz:

Adobe Illustrator (AI) dosyası — Adobe Illustrator, vektör görüntüleri (baskı için ihtiyacınız olacak) oluşturmak için kullanılan bir tasarım programıdır. Bu programda oluşturulan dosyalar .ai uzantısına sahiptir. Bu dosyaları açmak için Adobe Illustrator’a ihtiyacınız olacak. (Eğer sizde yoksa, sorun değil! Yazıcınız olacaktır.)

Barkodlar (UPC ve EAN) — Barkodlar, herhangi bir paketteki satır gruplarıdır. Fiyat da dahil olmak üzere ürünle ilgili bilgileri depolayan, makine tarafından okunabilen verileri vardır. Kuzey Amerika’daki baskın barkod olan UPC (Evrensel Ürün Kodu) ve küresel bir barkod olan EAN (Uluslararası Makale Numarası (başlangıçta “Avrupa” idi, dolayısıyla E) dahil olmak üzere birçok farklı barkod türü vardır. ambalajınızı tasarlamadan önce bunlara başvurmak için.

Taşma — Baskıda, tasarımınız kağıdınızın (veya kutunuzun veya ambalajın) kenarına gittiğinde taşma payı kullanırsınız. Bu durumda, tasarımcılar aslında kenarlara biraz fazladan tasarım (“boşluk”) ekleyecekler, böylece tasarım yazdırıldığında ve doğru boyutta kesildiğinde, kesikler birkaç milimetre uzaktaysa hata için biraz yer kalır.

CMYK — Camgöbeği (mavi), macenta (kırmızı), sarı ve anahtar (siyah) anlamına gelir. Bunlar baskıda kullanılan dört renktir. Her rengin, tasarımınız ve bitmiş paket arasında renk uyumuna yardımcı olmak için yazıcının kullanacağı bir CYMK kodu vardır.

Dielines (Bıçak izi)

Tasarımcılar ve yazıcılar, bir ambalaj için uygun düzeni oluşturmak için bunları kullanır. Buna bıçak izi şablonu da denir

EPS

Vektör tabanlı görüntüler için bir dosya uzantısıdır. Genellikle özel grafik tasarım programlarında açılabilirler.

Dijital baskı — Dosya hakkındaki bilgilerin bir yazıcıya dijital olarak gönderildiği ve her bir ambalaj dosyasının o yazıcıdan ayrı ayrı basıldığı modern bir baskı yöntemi. Dijital baskı, küçük tirajlar ve hızlı geri dönüş süreleri için harikadır. Geleneksel ofset baskı, daha büyük baskı işleri için daha uygun maliyetlidir.

Ofset baskı

Tasarımınızın plakalarının dört renkte (CMYK) oluşturulduğu bir baskı tekniğidir. Ofset baskının kurulum maliyetleri yüksektir (yani kalıpların oluşturulması gerekir), ancak büyük hacimlerde (genellikle 1.000’den fazla parça) daha ekonomiktir.

Pantone

Pantone, Pantone Eşleştirme Sistemini (PMS) oluşturan bir şirkettir. PMS, standartlaştırılmış baskı renklerinin bir kataloğudur. Her rengin atanmış bir numarası vardır ve herhangi bir yazıcı tarafından hemen hemen aynı şekilde yeniden üretilebilir.

PDF

Taşınabilir belge formatı anlamına gelir. Bu, vektör veya raster olabilen ve hem görüntüleri hem de metni destekleyen çok yönlü bir dosya biçimidir. PDF’ler neredeyse her bilgisayarda açılabilir.

Raster dosya türü — Raster görüntüler binlerce küçük noktadan (piksel) oluşur. Bu nedenle, yeniden boyutlandırmaları zordur.

RGB — Işıkta ve dolayısıyla dijital ekranlarda (diğer tüm renkleri oluşturmak için birleştirilebilen) üç ana renk olan kırmızı, yeşil ve maviyi temsil eder ve dijital alanlarda renkleri tanımlamak için RGB veya hex kodları kullanılır; baskı için CMYK ve Pantone renk kodlarına dönüştürülebilirler.

Vektör dosya türü — Vektör görüntüleri satırlardan oluşur. Bu nedenle, yeniden boyutlandırmaları kolaydır.

Ajans Kgrafik tasarıma tutkun tasarımcılarıyla yüzlerce ambalaj tasarımına imza atmıştır. Sizde hikayesi olan iyi kurgulanmış mükemmel ambalaj tasarımları için bizimle buradan irtibata geçebilirsiniz.

Size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz.